27 maja 1987 roku jego sportowa Cesna wylądowała na Placu Czerwonym. W święto ,Dniu Pogranicznika, przeszła przez granicę między poprzednim a nowym krajem.

Na burcie samolotu był napis „Pokój światu”. Żeby porozmawiać z Gorbaczowem on podobno swobodnie i podobno niezauważony przeleciał pół kraju, w co wielu nie wierzyło.
Mówili ze to akcja specsłużb. Jakich CIA, Pentagonu, KGB?
Po tym rozegrał się dramat armii, sekretarz generalny Gorbaczow zwolnił 200 ludzi, ministra obrony, oficerów. Głównodowodzącego Sił Powietrznych Kowtunowa.
Byli to wszystko ludzie, sprzeciwiający się pierestrojce Sekretarza Generalnego.
 
Dzisiaj gościmy Mataisa Rusta. Mathias proszę teraz po 26 latach powiedzieć szczerze , dlaczego pan to zrobił?
 
Ja zrobiłem to dla pokoju, to był czas kiedy inicjatywom Gorbaczowa, nie wszyscy dowierzali na zachodzie, i ja wmieszałem się w to, żeby podkreślić, że  wiele osób na zachodzie też chce pokoju, tak jak Gorbaczow.
Wtedy byłem młody, miałem 19 lat, teraz odwagi już by mi nie starczyło.
 
Dz: Jak długo pan się przygotowywał do tego lotu?
 
MR: Około pół roku upłynęło od czasu jak zebrałem wszystkie mapy, i teoretycznie oczywiście ,rozpracowałem jak dolecieć do Moskwy. Do tej pory w Moskwie nie byłem.
Ale interesowałem się polityką.
 
 
Pytanie: Czy pan rozumiał, że pan może zabić ludzi na Placu Czerwonym?
MR: No myślałem o tym, ale uznałem ze ryzyko jest na tyle niewielkie, że mogę na niego pójść.

Pytanie: Czy pan rozumiał, że pan może zabić ludzi na Placu Czerwonym?
MR: No myślałem o tym, ale uznałem ze ryzyko jest na tyle niewielkie, że mogę na niego pójść.
 
Dz: Zaraz , pan przekroczył granicę dobrze strzeżonego kraju i uważał pan że ryzyko było niewielkie? Co pana uspokoiło?
 
MR: Myślę, że to była młodość kiedy niektóre rzeczy wydają się bardzo proste.
 
Dz: Niech pan powie ,czy pan już wcześniej planował tę akcje czy decyzja zapadła dobę wcześniej?
 
 
MR:No tak się złożyło ja 3 dni byłem w Helsinkach, potem wydzierżawiłem samolot i miałem podjąć decyzję oddać samolot i wrócić do Niemiec czy lecieć .
 
 
Ekspert wojskowy: Na 4 dni przed pańskim wylotem pierwszy raz w historii naszej armii, w punktach Obrony Powietrznej , nie zmieniono  zakresu pola radarowego /radiolokacyjnego/, które zmienia się co 24 godziny.
Tak pana oczekiwał Związek Radziecki.
No i jak pan myśli z czym to jest związane, ze pierwszy raz w historii naszej armii, systemy obrony powietrznej 5 dni nie zmieniały zakresu pola radarowego, które zmienia się co 24 godziny.
Ominął pan mistrzowsko wszystkie punkty radarowe. Co pan na to??
 
MR:No ja o tym nie wiedziałem.
 
Dz: Proszę wszystkich na sali żeby zaobserwowali, jak profesjonalnie wydarzenia na Placu czerwonym są filmowane z 3 punktów, w tym jedną kamera z  dachu.
Cóż robiły profesjonalne kamery , w pobliży sekretnych, ochranianych obiektów? Naprzeciw Kremla i Gorbaczowa!
 
Generał Iwaszow:
Ja nie mam po prostu wątpliwości, że to była planowa operacja.
Wcześniej, w przestrzeni powietrznej ZSRR znalazł się południowo koreański Boenig i jego zgodnie z prawem międzynarodowym zestrzelono. I wtedy już zaczęły się represje przeciwko Siłom Bezpieczeństwa Powietrznego kraju.
Pan Rus mówi byłem chłopcem itp. Ja byłem szefem sztabu ministra obrony i wszystkie mapy my widzieliśmy.
Po pierwsze miał  głębokie i dokładne rozeznanie zakresu pól radarowych, on leciał dokładnie po tych polach które nie były kontrolowane.

MR: Ja tego nie planowałem, po prostu tak się stało.
Gen Iwaszow:
Wybrany został właśnie taki samolot, Cesna odzwierciedlający kształt  podobny  do stada ptaków.
 
Dz:  Wróćmy do tego dlaczego Rusta nie zestrzelili. W tym dniu dyżurnym operacyjnym był Jakub Krynicki.
Jego współpracownicy podpułkownik Tarpiec i major Czernych byli po tym oddani pod sąd i skazani na 4 i 7 lat pozbawienia wolności.
 
Jakub Krynicki: Patrząc panu w oczy chciałem zapytać, co pan może powiedzieć rodzinom tych ludzi, którzy umarli po ciężkich przeżyciach, wyrzuceniu z pracy, zdegradowaniu, pozbawieniu środków utrzymania rodziny.??
Co pan może powiedzieć tym żonom i dzieciom? do jakiego stanu pan swoim głupim występkiem doprowadził te rodziny.
 
Matiast Rust:
Ja mogę powiedzieć, że tą decyzję nie ja podjąłem .
Michaił Gorbaczow dał  polecenie….  tak czy nie i wykorzystał  mój lot dlatego,. żeby ludzi którzy byli przeciwko niemu ukierunkowani, usunąć!
 
Jakub Krynicki:Ja dokładnie chciałem spytać ,jak pan się śpi przez te 26 lat, po tym jak ludzie którzy wylądowali w więzieniu za to że uratowali panu życie? Jeśli by oni pana zestrzelili nie siedziałby pan tutaj, a ci ludzie by żyli i nie siedzieli w więzieniu.
W tym zawiera się pytanie Jeśli by oni wypełnili swoje obowiązki służbowe, pana tutaj by teraz nie było.
No pan dzisiaj żyje a ci ludzie umarli.
 
Matias Rust ; Noo, ja nie mogłem tego przewidzieć. Jedyne co chciałem wtedy, to umocnić pozycje Michaiła Gorbaczowa.
 
Dziennikarz: jaki wyrok pan otrzymał wtedy?
MR: Dostałem 4 lata, ale darowano mi i było to 4 miesiące./ ułaskawienie przez Gorbaczowa/
 
DZ. Ile dostali oficerowie i w jakich warunkach odsiadywali kary.
Jakub Krynicki:Siedzieli w więzieniu pod Tallinem z przestępcami .
 
 
Dziennikarz prowadzący: Mówiło się że Rust pomagał NATO, albo był częścią specoperacji wewnętrznych sowieckich specsłużb, żeby wypełnić zadanie postawione przez sekretarza generalnego Gorbaczowa, jakim było pozbycie się dowódców wojsk. Jeszcze inni twierdzili że była to romantyka, bo się zakochał w Rosjance.
 
Politolog: Mówił pan niemieckiej gazecie że był pan biedny, skąd te pieniądze na wynajem samolotu?
MR: Pracowałem 1,5 roku w przedsiębiorstwie.
Politolog;Aha i odkładał  pan pieniądze na przylot do Gorbaczowa i pierestrojkę, proszę przestać  już!
Ci co chcieli zniszczyć naszą armie czekali na pana z otwartymi ramionami.
Teraz konkretnie,  o 14:53 pan przecina granice państwa, o 14:55 dyżurny generał Obrony Przeciwlotniczej kraju Siergiej Mielnikow , jeden z lepszych specjalistów, melduje do Moskwy „Pojawił się cel, oznaczony kodem 82 55 ,stawiam w gotowości bojowej wojska Obrony Powietrznej Leningrad.
W powietrze wysyłam myśliwce, wtedy pan zniża się na 200m i zbliża do strefy Moskwy.
Wtedy generał Mielników włącza wszystkie swoje uprawnienia i wysyła w powietrze MIG-25.
Wtedy stało się to, co uratowało panu życie a zniszczyło  obraz naszej armię ,od ministra obrony do innych wojskowych ,których Gorbaczow od razu degraduje, a oficerów wysyła do więzień.
I wtedy dowódca VI armii daje rozkaz „To ptaki, nie zestrzeliwać”. Zna pan chociaż nazwisko tego dowódcy który panu uratował życie panie Rust?
A potem tak was naprowadzali na Placu, żeby pan do rzeczki nie wpadł, tak bardzo na pana czekali na Placu Czerwonym.
 
Od samego początku procesu Matias sprawiał wrażenie człowieka przekonanego ,że mu nic za to co zrobił się nie stanie. Uśmiechał się ironicznie, pełen luz, ubrany w drogi garnitur .
 
Ekspert: Chciałem także dodać, że przekroczenie granicy przez pana Rusta zabezpieczał szwedzki myśliwiec , który latał w tym czasie wzdłuż granicy, odwracając uwagę naszej obrony przeciwlotniczej., Rust był prowadzony przez wszystkie stacje radiolokacyjne. Stosowano tez inne środki odciągające uwagę naszych systemów obrony przeciwlotniczej, metalizowane wstęgi itp.
Główny powód  dlaczego go nie zestrzelili to taki ,że on leciał korytarzem samolotów pasażerskich. Myśliwiec potrzebował 120 minut, żeby dostać pozwolenie na lot tym korytarzem. W związku z tym, on był pewien że nic mu się nie stanie.
 
 
Gen. Iwaszow: W marcu 87 roku Sekretarz Gorbaczow wzywa ministra obrony marszałka Sokołowa i prosi o zreferowanie stanu obrony lotniczej Rosji,części europejskiej. Marszałek jedzie do Gorbaczowa na rozmowę , wraca a dokumentów i tajnych map nie ma.
Ja pytam go dlaczego brak tajnych map. On mówi a tak Michaił Siergiejewicz poprosił żeby je zostawić.
Dzwonie do pomocnika Gorbaczowa z prośbą o dokument potwierdzający zabranie map.
Jadę tam i czekamy na Gorbaczowa, mówię Michaile Siergiejewiczu , wam Siergiej Leonidowicz zostawił tajne mapy obrony przeciwlotniczej części europejskiej kraju.
On na to: co ja przy sobie nosze ? patrzcie nigdzie nie mam.
Przez dwa miesiące nie mogli znaleźć tej mapy.
Drugi problem, to kiedy Gorbaczow głosił to  rozbrojenie,  itd. w  tym momencie uformowała się mu wojskowa opozycja pod dowództwem marszałka Sokołowa.
I jeśli kogoś należało się pozbyć to właśnie Sokołowa.
 
Mówi Gorbaczow: ”Żeby samolot przeleciał przez kraj i go nie powstrzymali, nie wykryli, to świadczy o całym tym systemie. To spowodowało wiele pytań nie tylko u mnie.
 
 
Politolog:  rzecz w tym, że wtedy szły rozmowy o rakietach średniego i małego zasięgu, grupa generałów był przeciwna podpisaniu porozumienia na amerykańskich warunkach.
I rozgrywa się sprawa Rusta, po tym wszyscy ci generałowie są wyrzuceni jednym rozkazem!! 8 grudnia Gorbaczow podpisuje co chcą.
 
Rakiety Wojewoda/nazwana przez amerykanówSatana/ i Mołodiec przebijały każdy amerykański pancerz. Kiedy Nixon przyjechał do Breżniewa na próby przejęcia tych rakiet Breżniew po konsultacji z dowódcami …..podarował mu futro z lisa, pocałował a rakiety nie oddał.
Może mnie podać do sądu, ale mam takie przypuszczenie, że zaraz po zgodzie Gorbaczowa na zredukowanie rakiet AK , u Raisy/Gorbaczow/ pojawia się na szyi brylantowa kolia.
Nobel to również  była zawoalowana forma łapówki.
 
Dowódca centralnego punktu dowodzenia wojsk obrony przeciwlotniczej;
Były pułkownik służb specjalnych Morozow:
Na początku roku wywiad dostał informacje że przygotowywany będzie do wylotu na średnią odległość lekki samolot.
I dostaliśmy rozkaz obserwacji wszystkich lotnisk blisko naszych granic, pod kątem co to za samolot i kto  i jak go przygotowuje. I dostaliśmy informację, że specjalnymi urządzeniami wyposażana jest Cesna m.in. dodatkowymi zbiornikami .
Nie było informacji że to Rust, tylko o samolocie.
 
Był rozpracowany dramatyczny scenariusz geopolityczny, którego jednym z instrumentów był Mathias Rust.
I tak przygotowuje się agenta „w ciemno” i w razie wpadki on nie powie jaka  specsłuzba go skierowała, żeby jak w tej sytuacji ,przylecieć na Plac Czerowny i wręczyć Gorbaczowowi przesłanie pokoju albo stać się gołąbkiem pokoju.
 
I pytanie ,co się dzieje gdyby  Rusta zestrzelili ??co się dzieje dalej?
Politolog: No dzieją się straszne rzeczy pamiętajmy, że mówimy o 87 roku. Zestrzeliwują samolot z napisem „Pokój światu „ i Rusta  ZSRR ma ogromny międzynarodowy skandal, zarówno kraj jak i wojsko wpada w sytuacje bez wyjścia.
 
Dzienn. Jedyny oficer który otrzymał nagrodę w związku z przylotem Rusta, Anatolij Władimirowicz Pucznin , niestety zmarł, ale jest z nami jego siostra.
Tatiano Władimiriowna , życie większości ludzi związanych ze sprawą było złamane  , a pani brat otrzymał nagrodę – za co??
TataianW.”Tak on dostał nagrodę za to że w maju, on wtedy służył jako pilot myśliwca, miał dyżur i dostał rozkaz startu w powietrze. Zobaczył cel, obcy samolot z niebieska listwą  , tak że zobaczył pilota i z tego co mówił widział nawet jak był ubrany.
Obleciał go raz i potem powtórnie.
I za to dostał nagrodę.
Tak!
 
Politolog:To była operacja z dwóch stron, razem z naszą.
Jakub Krynicki” Można było go spokojnie zestrzelić, rozkaz ale ja miałem rodzinę i nie chciałem żeby stali się ofiarami.
 
 
Mathias Rust stał się w Niemczech bohaterem. Ale w listopadzie 89 roku odrabiając służbę wojskową w szpitalu zaatakował nożem pielęgniarkę, ciężko ja raniąc, bo odmówiła mu spotkania. Wylądował w więzieniu.
W swoim życiu zmieniał także żony i  religie.
Matias niech pan opowie o swoim życiu, więzieniu.
MR: Tak życie miałem burzliwe, moja psychika także ucierpiała.
Ona mówiła ze chciałem ja pocałować, ale to nieprawda. Dostawałem także anonimowe pogróżki.
No ja jej nie zabiłem, tylko ciężko raniłem , ona nie zmarła, tak to siedziałbym w więzieniu do dzisiaj.
Dziennikarz: Potem pana w inną stronę poniosło , został pan hinduistą, wyjechał na wyspę.
 
MR. Ja ożeniłem się wtedy , to było z początku lat 90 tych, byłem żonaty przez 4 lata, potem ożeniłem się powtórnie. Bardzo trudno mi było znaleźć cel w życiu, bo jestem idealistą i w zderzeniu z rzeczywistością jest mi ciężko.
Teraz jestem finansistą.
 
Dz: Czy pana również zatrzymano za kradzież swetra w domu towarowym??
MR.No tak mówili, ale to była nieprawda.
 
 
Na procesie sądowym Rust mówił :Ja nie jestem takim człowiekiem jakim mnie przedstawiają. Dzisiaj ja wiem , ze zrobiłem duży błąd i chcę wyrazić swój żal.