Jednak wojna ! analiza dotycząca rozwoju sytuacji w Donbasie i planach rządu kijowskiego na najbliższy czas, dokonana przez politologa Aleksieja Samojłowa

Na Ukrainie zachodzą teraz bardzo poważne procesy.

Po aktywnej fazie walk w 2014 i 2015 roku, jest w pełni  możliwe, że będzie aktywizacja działań wojennych i w 2016 roku, i w gruncie rzeczy  wszystko do tego zmierza.
Ciągła aktywność bojowa WSU, batalionów na linii rozgraniczającej z Ddoniecką i Ługańską republiką ,mówi  tylko o tym, że Kijów nie jest skłonny pójść na pokojowy wariant rozwiązania konfliktu.
Chociaż retoryka oficjalnych władz kijowskich, mówi w sam raz odwrotnie. Oni krzyczą i wszędzie to  powtarzają, tak jak niedawno podczas wizyty Porosznko w Charkowie czy Kramatorsku, gdzie on z taka swadą i dobrze brzmiąca intonacją, przekonywał , zagonionych w deszcz mieszkańców Kramatorska czy Charkowa, o tym ze jest gołąbkiem pokoju. I że jest za tym, żeby pokój królował na ziemi Donbasu.
Ale jakże bardzo komicznie i nieharmonijnie brzmiało wystąpienie  Poroszenko o pokoju, kiedy on w zniszczonym mieście Kramatorsku, mówiąc te słowa, odwiedza  zakłady zbrojeniowe produkujące technikę wojenną.
Dla kogo? Gdzie wrogowie? , Ukraina prowadzi wojnę domową, i cała ta produkcja wojenna która jest przygotowywana w charkowskiej fabryce, będzie wykorzystana przeciwko obywatelom Ukrainy. I w tym czasie, Poroszenko naświetla  proces przygotowywania  tej wojennej techniki …..gadkami o pokoju.

Na tle takich kłamliwych i dwulicowych ,cynicznych wystąpień prezydenta Ukrainy, zwraca na siebie uwagę, zwiększająca się aktywność niektórych byłych funkcjonariuszy służb specjalnych.
Na przykład wystąpienia byłego naczelnika, czy  dyrektora służby wywiady wewnętrznego Ukrainy, Małomuża,  który znacznie zwiększył swoją medialną aktywność, mówi składnie i stanowczo, w języku rosyjskim z charakterystycznym ukraińskimi odchyleniami .
W  oczy rzuca  się w  jego wystąpieniach  kilka bazowych tez, o   bardzo składnej konstrukcji,  które są skierowane przeciwko mińskich porozumieniom, i przerwaniu procesu pokojowego.
O  ukryciu odejścia Kijowa ,od  niemożliwych  dla niego i jak oświadczają, nie do przyjęcia zmiany w Konstytucji i rozpoczęcia faktycznej decentralizacji.
Cel byłego wywiadowcy w zasadzie jest jeden, on z całych sił chce przygotować ukraińskie społeczeństwo, do nowych grobów, i  do nowej wojny.

 

Wyjście z formatu mińskich porozumień ,doprowadzi tylko do jednego ,eskalacji kolejnych działań wojennych w Donbasie, pojawienie się nowych grobów na całym terytorium Ukrainy, i zniszczenie i  tak już kruchego pokoju, który ledwo, ledwo zapanował na Ukrainie.
A potrzebne jest to władzy kijowskiej  tylko po jedno , rozumieją że są w pełni politycznymi i ekonomicznym bankrutami. Nie mają co zaproponować społeczeństwu, żadnej idei i rozwiązania tych problemów, które stworzyli na Ukrainie.
Dlatego ich wierni słudzy , tacy jak Małomuż,   wprowadzają  teraz za mądrymi i za ekspresyjnymi frazami i mocną  retoryką tylko jedno przesłanie, Ukraińcy szykujcie się do wojny, was znowu pogonią na rzeź.